СЕРИЈА А 2019/20

Лече му откина 2 бода на Јуве

Голем кикс на шампионот Јувентус на гости кај повратникот во Серија А, тимот на Лече кој се избори за 1:1.

Откако првите 45 минути поминаа без голови, „Старата дама“ го отвори резултатот со удар од белата точка преку Пауло Дибала. Пеналот го изнуди Миралем Пјаниќ кој беше соборен од Јакопо Петричоне.

Но, само шест минути подцна и Лече доби пенал откако Матајс де Лихт играше со рака во шестнаесетникот. Марко Манкозу беше непогрешлив, совладувајќи го Војчех Шченсни.

До крајот ниту една екипа не успеа да постигне победнички гол, а шанси имаше и на двете страни. За Лече ова е голем бод во борбата за опстанок, но голем кикс за Јуве кој може да загуби врвот доколку подоцна Интер ја совлада Парма.

Јувентус настапи без Кристијано Роналдо кој тренерот Маурицио Сари реши да го одмори.

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Израел го нападна Иран, пристигна првото видео

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

5 хороскопски знаци кои се родени за да се збогатат во животот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон