Легенда е легенда: Го вратија името Niva и продажбата скокна за 27%

Секој ден, 245 примероци од легендарниот теренец Lada излегуваат од производните линии.

Рускиот производител AvtoVAZго зголеми производството на моделот Lada Niva Legend од 172 на 245 автомобили на ден, пренесува Autostat.ru.

Како што соопштија од фабриката, зголемувањето на производствените капацитети се должеше на растот на побарувачката за легендарниот теренец во јануари.

Имено, во тој месец продажбата на Lada Niva скокна за 27% во споредба со јануари 2020 година.

Една од причините за зголемената популарност во тоа време, теренецот лежи во фактот што AvtoVAZ го врати правото да го користи оригиналното име „Niva“, кое долги години на рускиот пазар го носеше теренецот Chevrolet.

Во тој период, автомобилот, кој кај нас е познат како Lada Niva, се продаваше под комерцијално непривлечна етикета „4х4“.

Сега, кога AvtoVAZ повторно има право да го користи оригиналното име на моделот од крајот на седумдесеттите, тие одлучија да ја додадат ознаката „Legend“.

Така се продолжи животот на Lada Niva уште некое време.

Тагови
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Авто новости

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Read more

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Read more

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Read more

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Читај повеќе
  • filter

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Читај повеќе

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Tesla го претстави електричниот Cyberquad за деца

Читај повеќе
  • filter

BMW објави фотографии од тестирањето на електричниот i7

Читај повеќе

Што да направите ако сте наточиле погрешно гориво во резервоарот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави и караванското издание на новата Astra

Читај повеќе