Легендарен потег: Скоко потсети на мајсторијата на Бергкамп

Фудбалерите на Ривер Плејт синоќа славеа во финалето на Купот на Аргентина против Сентрал Кордоба и освоија нов трофеј во ерата на Марсел Гаљард.

На стадионот Малвинас Архентинас екипата од Буенос Аирес славеше со 3:0. Игнасио Скоко одигра одличен натпревар. Постигна погодок во 31. минута од средбата за водство на својата екипа, а потоа му асистираше на Фернандез во 68. минута. Конечните 3:0 ги постави Алварез четири минути подоцна.

Скоко со еден дриблинг на овој натпревар возбудливо потсети на Денис Бергкамп и мајсторијата на Холанѓанецот во дресот на Арсенал против Њукасл Јунајтед.

Скоко го „издрибла“ ривалот на средината на теренот, а легендарниот потег на Бергкамп заврши со погодок пред 17 години и остана запаметен како еден од најубавите голови во историјата на Премиер лигата.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

Фудбал

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Read more

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Read more

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Read more

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе

Нојер: Суперкупот е посебен натпревар

Читај повеќе