Легендарниот Антонов Ан-225 пристигна во Microsoft Flight Simulator

Пред една година, најголемиот авион во светот, Антонов Ан-225 Мрія, беше уништен во раните фази на руската инвазија на Украина, а сега стана дел од игрицата „Microsoft Flight Simulator“ со една важна цел.

Играчите во играта можат да имаат искуство со летање со легендарниот Мрія, а има и опција да купат додаток за да придонесат за реконструкција на вистинскиот авион.

Мрія беше произведен во СССР и беше огромен транспортен авион со 6 мотори. Тоа беше и најтешкиот авион во светот со распон на крилата од 88 метри. Мрія го направи својот прв лет во 1988 година и беше користен за транспорт на разни работи како советски вселенски шатлови, тенкови, дизел локомотиви, десетици автомобили во исто време и многу повеќе.

Remote video URL

Производството на втората Мрія беше во тек, но никогаш не беше завршено. Денеска се планира реконструкција на Мрія користејќи делови од уништениот авион и делови од недовршениот, а проектот се очекува да чини повеќе од 500 милиони долари.

Антонов Ан-225 Мрія е достапен во „Microsoft Flight Simulator“ со 6 различни бои, вклучувајќи го и Xbox Aviators Club. Тоа е всушност продавница во игрицата која е веќе достапна за компјутер, додека корисниците на Xbox Series X и S конзолите ќе можат да пристапат до неа подоцна.

Виртуелната Мрія чини 20 долари, а целиот приход ќе биде дониран на корпорацијата Антонов за проектот за реконструкција на авионот. Во меѓувреме, тимот на iniBuilds зад виртуелниот Мрія објави прирачник и други детали за авионот на своите форуми.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Гејминг

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Read more

Компанијата Rockodile најави игрица инспирирана од војната во Украина

Read more

Дали имате доволно моќен компјутер за играта The Last of Us Part 1?

Read more

FIFA 23 добива 12 женски тимови од NWSL лигата

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе