Легендарниот УФЦ борач не сака да влезе во Куќата на славните: Дајте ми пари

Легендарниот ММА борач и поранешен УФЦ шампион Квинтон Џексон изјави дека не сака да влезе во Куќата на славните, иако без сомнежи таму му е местото.

Џексон има 43 години и во тој спорт е од 1999 година, ги мина сите најсилни организации. Во кариерата има 52 борби од кои 38 победи (20 со нокаут), а врвот на кариерата му беше во 2007 година кога го освои УФЦ појасот во полутешка категорија, со нокаут над Чак Лидел.

Иако официјално кариерата уште не му е завршена и покрај тоа што последната борба му беше пред две години, тој моментално нема договор со ниту една организација. Сепак, УФЦ има намера да го инаугурира во Куќата на славните.

Тој ја одбива таа идеја  и вели дека тоа воопшто не му е важно.

„Воопшто не сакам да влезам во Куќата на славните на УФЦ, не ми е ни важно. Не се борам за да бидам член во Куќата на славните, ниту за да бидам славен. Почнав да се борам за да можам да си ги плаќам сметките. Дајте ми пари. Наградете ме на тој начин“, порача директно тој.

Притоа објасни дека ММА борачите не се како бејзбол играчите или рагбистите бидејќи не добиваат пензија и слични работи.

„Тие влегуваат во Куќата на славните и им се исплаќаат пензии и слични работи. Имам многу повреди здобиени заработувајќи пари за УФЦ и продавајќи им влезници. Зошто би ме интересирало влегувањето во Куќата на славните?“, порача Џексон.

И ја кажува вистината, има донесе многу пари во УФЦ, станува збор за над 4 милијарди долари. Само од борбата во 2010 година против Рашад Еванс инкасира повеќе од милион долари.

Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Останати спортови

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Read more

Мекгрегор најплатен спортист во светот, еве колку заработува по минута

Read more

Кобајаши победник на новогодишната турнеја Четири скокалници

Read more

Како иранскиот Хулк се подготвува за мечот на годината?

Read more
 

Спорт

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Читај повеќе

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Читај повеќе

ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Читај повеќе

Шпански медиум тврди: Милан и Торино го сакаат Барди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Читај повеќе

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Читај повеќе

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Читај повеќе