Кошарка

Легендата за Себастијан Телфер од НБА лигата заврши во затвор

15. август 2019 - 12:03 | Б.С.Б.

Една деценија играше во НБА лигата, а сега оди во затвор на три и пол години, вака заврши легендата за кошаркарот Себастијан Телфер.

Поранешниот НБА играч е осуден поради незаконско поседување оружје, а со оглед на тоа дека станува збор за втор прекршок ќе мора да оди во затвор на три и пол години.

Во јануари 2017 година беше уапсен во текот на рутинска проверка на автомобилот. Полицијата тогаш пронајде автоматско оружје, муниција, панцир и марихуана.

„Ве молам, немојте да ми ја одземате слободата во овој момент. Имам 34 години и може да одам во Кина и таму да играм кошарка барем уште 6 години и на тој начин да го издржувам семејството“, изјави 34-годишниот Телфер во текот на сослушувањето во судницата.

Сепак, не успеа да го увери судијата дека местото му е на слобода, па три и пол години ќе мине зад решетки.

Телфер НБА кариерата ја започна во дресот на Портланд, па подоцна играше во Бостон, Минесота, ЛА Клиперс, Кливленд, Феникс, Торонто и Оклахома.

Коментирај