Легендата за Себастијан Телфер од НБА лигата заврши во затвор

Една деценија играше во НБА лигата, а сега оди во затвор на три и пол години, вака заврши легендата за кошаркарот Себастијан Телфер.

Поранешниот НБА играч е осуден поради незаконско поседување оружје, а со оглед на тоа дека станува збор за втор прекршок ќе мора да оди во затвор на три и пол години.

Во јануари 2017 година беше уапсен во текот на рутинска проверка на автомобилот. Полицијата тогаш пронајде автоматско оружје, муниција, панцир и марихуана.

„Ве молам, немојте да ми ја одземате слободата во овој момент. Имам 34 години и може да одам во Кина и таму да играм кошарка барем уште 6 години и на тој начин да го издржувам семејството“, изјави 34-годишниот Телфер во текот на сослушувањето во судницата.

Сепак, не успеа да го увери судијата дека местото му е на слобода, па три и пол години ќе мине зад решетки.

Телфер НБА кариерата ја започна во дресот на Портланд, па подоцна играше во Бостон, Минесота, ЛА Клиперс, Кливленд, Феникс, Торонто и Оклахома.

реклама

Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Зошто не можеме да се ослободиме од наслагите од долниот дел на стомакот?

Read more

Кошарка

Мајами со трета победа дојде на чекор од големото финале

Read more

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Read more

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Read more

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Read more

Спорт

Франк де Бур е новиот селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос и лудило: Времето кога Марадона беше шеф на аргентинската репрезентација

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами со трета победа дојде на чекор од големото финале

Читај повеќе

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе