Легенди на Јуве го нападнаа Роналдо поради начинот на кој замина

Двајца легендарни фудбалери на Јувентус не трошеа зборови критикувајќи го Португалецот поради неговото заминување од Торино пред самиот крај на преодниот период.

Роналдо се врати во Манчестер Јунатед напуштајчи го Јувентус на само неколку дена пред истекот на летниот преоден рок. Но, начинот на кој си замина, буквално како да бега, наиде на критика од страна на две легендарни фудбалери на „Бјанконерите“ кои говорејќи за Tuttosport упатија критики кон него. 

„Јувентус заслужува многу поголема почит. Не очекував од Роналдо на ваков начин да избега. Тоа не беше убаво од него“, вели поранешниот стопер Серџо Брио кој за Јуве одгра 385 натпревари од 1978 до 1990 година.

„Секогаш зборувам со почит кон трите клуба за кои играв: Јувентус, Лече и Пистојезе, бидејќи ме донесоа кај нив и веруваа во мене. Кристијано е голем професионалец, но неговото заминување требаше да биде поинакво“, додава тој.

Сепак, тој се согласува дека заминувањето било неминовно, за доброто на двете страни.

„Можеби не се разделија еленгантно, но убеден сум дека одлуката беше исправна и за играчот и за клубот. Доколку некој играч е приморан да остане, може да направи штета кон соиграчите и клубот“, завршува Брио.

Неговото мислење го дели уште едена легенда на „Старата дама“ и тоа Алесио Такинарди кој во Јуве дојде во 1994 година и играше сѐ до 2005. Како играч од средниот ред настапи на вкупно 404 натпревари.

„Роналдо требаше поинаку да си замине, не со приватен авион додека Алегри му се обраќаше на тимот пред натпреварот со Емполи. Очекував прес-конференција на која ќе се збогуваше со навивачите. Тие заслужија поинаков однос“, вели Такинарди.

„Нема повеќе легенди како Дел Пјеро, Тоти, Младини и Занети, но убаво беше да се чуе од Роналдо дека се враќа назад онаму каде што се чувствува како дома“, додава.

„Но, тој го стави Јувентус во тешка позиција, заминувајќи си неколку дека пред крајот на трансфер периодот. Невозможно е да се замени таква гол-машина како него“.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Фудбал

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Read more

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more
 

Спорт

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе