Легендите на Германија и Италија одиграа спектакл

Тоти, Канаваро, Тони, Перуци, Пирло, Гатузо против Клинсман, Фрингс, Циклер, Бертхолд, Вајденфелер. Репрезентациите на Германија и Италија составени од пензионирани играчи направија вистински спектакл синоќа.

На преполниот „Томас Зомер“ стадион во баварскиот град Фирт се одигра невообичаен натпревар помеѓу поранешни легенди.

Италијанците предводени од селекторот Антонио Кабрини, шампион од Мундијалот во 1982, извадија на хартија далеку посилен тим составен од играчи кои сепак не толку одамна се пензионираа. Продефилираа 11 светски шампиони од 2006 и тоа голмaните Перуци и Амелија, дефанзивците Канаваро, Ѕамброта, Гросо и Ѕакардо, потоа Пирло, Гатузо и Перота од средината, како и напаѓачите Тоти и Тони, а играше и дефанзивецот Вјерковод, шампион од 1982. Тука беше и најдобриот голгетер од Мундијалот во 1990, Тото Скилачи.

Германците ги предводеше селекторот Берти Фогтс, шампион со Западна Германија од 1974. Светски шампиони во германскиот состав беа и напаѓачот Јирген Клинсман и дефанзивците Томас Бетхолд и Гидо Бухвалд, сите од 1990.

По само дваесетина минути игра Германците поведоа со 2:0 откако Канаваро и Панучи си постигнаа автоголови, но потоа Тони и Тоти набрзина израмнија. Томази донесе водство од 2:3 кон крајот, а за типична германска завршница се погрижи Волшајд во судиското надполнување.

Германија - Италија 3:3
Стрелци: 10' (аг) Канаваро, 19' (аг) Панучи, 90'+1 Волшајд - 21' Тони, 34' Тоти, 79' Томази
Германија (4-4-2): Роман Вајденфелер; Филип Волшајд, Гидо Бухвалд, Јенс Новотни, Томас Бертхолд; Давид Одонкор, Торстен Фрингс, Марко Ремер, Џералд Асамоа; Александер Циклер, Јирген Клинсман.
Играа уште: Пери Бреутигам, Пјотр Троховски, Маурицио Гаудино, Томас Хелмер, Улф Кирстен, Оливер Невил и Михаел Шулц.
Италија (4-3-3): Анџело Перуци; Џанлука Ѕамбротa, Пјетро Вјерковод, Фабио Канаваро, Фабио Гросо; Џенаро Гатузо, Андреа Пирло, Симоне Перота; Бруно Конти, Франческо Тоти, Лука Тони.
Играа уште: Марко Амелија, Кристијан Ѕакардо, Кристијан Панучи, Морено Торичели, Федерико Балѕарети, Луиџи Ди Бјаџо, Масимо Амброзини, Стефано Фјоре, Дамјано Томази, Џилијано Џаникеда, Анџело Ди Ливио, Фабрицио Раванели и Салваторе Скилачи.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе