Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Компанијата Lego се откажа од плановите да прави коцки од рециклирани пластични шишиња со цел да ги намали емисиите на јаглерод.

Lego објави во 2021 година дека сака да произведе коцки кои не содржат сурова нафта во рок од две години, но пристигнаа лоши вести. Компанијата се огласи и наведе дека употребата на новиот материјал не ги намалила емисиите на јаглерод.

Сепак, од компанијата велат дека остануваат целосно посветени на производството на коцки од одржливи материјали.

Во моментов, многу лего коцки се направени од акрилонитрил бутадиен стирен (АБС), чиста пластика направена од сурова нафта.

Новата одлука на Lego се смета за назадување по силниот притисок да биде „позелен“. Како и многу други компании, Lego истражува алтернативни материјали за да ја замени пластиката бидејќи одржливоста станува сè поважна за клиентите. Еден од предизвиците е да се најде материјал доволно издржлив за да трае со генерации. Во 2021 година Lego разви прототип на коцка направена од ПЕТ шишиња со употреба на некои други материјали, а тоа даде надеж дека материјалот може да биде алтернатива на нафтата. Сепак, компанијата откри дека по две години тестирање, било откриено дека употребата на рециклиран полиетилен терефталат (ПЕТ) не ги намалува емисиите на јаглерод. Причината за тоа е потребата од дополнителни чекори во производствениот процес, што значи користење на повеќе енергија.

Затоа, Lego одлучи да не продолжи со производство на коцки од овој материјал, но моментално тестира и развива коцкии направени од „палета на алтернативни одржливи материјали“.

Извршниот директор на компанијата, Нилс Кристиансен, изјави за Financial Times дека не постои „магичен материјал“ кој ќе ги реши предизвиците за одржливост на компанијата.

„Ние тестиравме стотици материјали, едноставно не е можно да се направи таков материјал“, рече тој.

Сепак, портпаролот на компанијата изјави за BBC дека Lego е посветен на правење коцки од одржливи материјали и инвестира повеќе од 1,2 милијарди долари во иницијативи за одржливост во период од четири години, што е дел од промената кон поодржливи материјали за намалување на емисиите на јаглерод за 37% до 2032 година.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе