Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Кошаркарите на Филаделфија му го нанесоа еден од најтешките порази на Лос Анџелес Лејкерс, победувајќи со 44 разлика, 138:94.

Најголемиот гостински пораз на Лејкерс и понатаму е оној од јануари 2017 година, кога Далас беше подобар со вкупна разлика од 49 поени, 122:73, а воедно е и најтешкиот пораз за „езерџиите“ во историјата на НБА.

Макси ги предводеше Сиксерс до победата со 31 поен, осум асистенции и три скока, додека Ембиид додаде 30 со 11 скока и асистенции. Морис мечот го заврши со 16 поени, а Беверли додаде 12 со шест скока и три асистенции, додека Батум беше двоцифрен со десет поени, седум скока и четири асистенции.

Кај Лејкерс, Џејмс постигна 18 поени со пет асистенции, додека Дејвис додаде 17 со 11 скока и две асистенции. Ривс и Расел мечот го завршија со по 12 поени, а двоцифрен беше Принс со 11 поени и четири скока.

Remote video URL

Пораз на синоќешните натпревари претрпе и другиот тим од Лос Анџелес. Клиперс беа немоќни на својот паркет против актуелниот НБА шампион Денвер Нагетс, кој играше без Никола Јокиќ, Арон Гордон и Џамал ​​Мареј (кој долго беше надвор од теренот), но тоа не ги спречи да слават со 113:104.

Џексон беше најдобар во победничкиот тим со 35 поени, 13 асистенции и пет скока, додека Џордан додаде 21 со 13 скока и пет асистенции. Колдвел-Поуп го заврши натпреварот со 12 поени, три скока и две асистенции, додека Холидеј додаде и 12, но со шест скока.

На другата страна Ленард постигна 31 поен со осум скока и три асистенции, додека Ивица Зубац додаде 23 поени со 14 скока. Вестбрук мечот го заврши со 14 поени, 11 скока и три асистенции, додека Харден додаде 11 поени со четири асистенции и два скока. Двоцифрен беше и Пауел со десет поени и два скока.

Remote video URL
Резултати:

Детроит - Вашингтон 107:126

Индијана - Портланд 110:114

Филаделфија - ЛА Лејкерс 138:94

Јута - Њу Орлеанс 114:112

ЛА Клиперс - Денвер 104:113.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Кошарка

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Read more

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Read more

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Read more

Едвардс: 100% сум подобар играч од Дончиќ и Шej

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе