НБА 2019/20

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Со победа од 117:107 над Денвер Нагетс, тимот на Лос Анџелес Лејкерс дојде до четвртата победа во серијата подобар од 7 и стана шампион на Западната конференција.

На крилата на расположениот Леброн Џемјс тимот од Лос Анџелес уште еднаш го среди Нагетс за вкупни 4-1 во партии и заверување на западната титула.

Леброн оствари трипл-дабл со 38 поени (беше најефикасен на натпреварот), 16 скокови и 10 асистенции. Зад него по поени заврши Ентони Дејвис со 27, додека кај Денвер по 20 постигнаа Никола Јокиќ и Џерами Грант.

Remote video URL

Лејкерс сега го чека противникот во големото финале на НБА. Вечерва во 1 часот и 30 минути по полноќ Мајами Хит и Бостон Селтикс го играат шестиот натпревар, а Мајами води со 3-2. Доколку вечерва победат, кошаркарите од Флорида ќе станат шампиони на Истокот.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Кошарка

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Read more

Дерик Роуз повторно мета на Лејкерс

Read more

Дончиќ е ран фаворит за МВП на следната сезона

Read more

Леброн до Коби: Брате, се надевам дека се гордееш со мене!

Read more

Спорт

Нов позитивен играч во Металург, целиот тим оди во изолација

Читај повеќе

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Читај повеќе

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Читај повеќе

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Читај повеќе
  • play_arrow

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Читај повеќе

Елмас и понатаму позитивен на корона, го пропушта дуелот со АЗ

Читај повеќе

Уште тројца ракометари на Тинекс Пролет позитивни на COVID-19, вкупно 12

Читај повеќе

Лоши вести за Интер – уште еден КОВИД позитивен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Читај повеќе