Лејкерс и Селтикс се вклучија во преговори за трејд на Ентони Дејвис

Ѕвездата на Њу Орлеанс Пеликанс, крилниот центар Ентони Дејвис, има само една година останато од договорот со клубот, по што ќе стане слободен агент и ќе има шанса да потпише со клуб по негов избор. Од таа причина, раководството на Пеликанс реши да го трејдува за да добие нешто за возврат, а два тима веќе се појавија како потенцијални дестинации за шесткратниот Ол Стар кошаркар.

Трејдот што не им успеа на почетокот на оваа година, Лејкерс ќе се обидат да го направат во текот на наредните неколку недели, но овојпат како конкурент го имаат Бостон Селтикс, кој најчесто излегува како победник од трејдовите со другите екипи од лигата.

Според еминентниот НБА инсајдер Ејдриан Војнаровски, Лејкерс ги понудиле Брендон Инграм, Лонзо Бол и четвртиот пик од овогодинешниот драфт во трејдот за Ентони Дејвис. Но, Њу Орлеанс Пеликанс не сакаат да прифатат ваква понуда бидејќи сакаат да вметнат и трет тим во дискусиите за трејд на нивната најголема ѕвезда.

Од друга страна, Бостон Селтикс и нивниот генерален менаџер Дени Ејнџ се подготвени да се откажат од дел од нивните млади играчи, во комбинација со еден или повеќе пикови на драфтот, за да го добијат Ентони Дејвис. Во овој тим се отвори место во селари кепот откако Кајри Ирвинг најави дека летово ќе стане слободен агент, па раководството ќе се обиде да го пополни тоа место со Дејвис, кој подолго време е на мета на Селтикс.

Раководството на Њу Орлеанс Пеликанс, предводено од новиот генерален менаџер Дејвид Грифин, инсистира на спроведување на трејд за Ентони Дејвис кој вклучува три тима со цел да добијат повеќе за возврат во размената за нивниот најдобар играч.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Српски туристи цела ноќ чекале за влез во Грција пред да се затвори границата

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Актерот Ник Кордеро почина од компликации со COVID-19

Read more

Кошарка

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Спорт

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Читај повеќе

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Читај повеќе

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Читај повеќе
  • play_arrow

На 4 кола до крајот Зенит ја одбрани титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пандев со 93. гол во Серија А, Наполи ја доби Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса им се врати на победите, рекорди за Меси и Фати

Читај повеќе