Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Лос Анџелес Лејкерс потпишаа договори со синовите на двете НБА легенди, Шекил О'Нил и Скоти Пипен, кои очигледно ќе добијат наследници во најсилната светска кошаркарска лига.

Шариф О'Нил ќе игра за поранешниот клуб на неговиот татко во летната НБА лига, а Скоти Пипен Џуниор потпиша двегодишен договор со Лејкерс по овогодишниот НБА драфт.

Синот на О'Нил тренираше со Лејкерс пред драфтот, но не беше избран и играше во НЦАА за УКЛА и ЛСУ во текот на неговата досегашна кариера, во кој имаше проблеми со повреди. Висок е 211 ​​сантиметри, игра на центарската позиција и сега реши да влезе во светот на професионалната кошарка и покрај советите на неговиот татко кој сакаше Шариф да продолжи да игра уште една сезона за ЛСУ.

„Денес влегов и бев воодушевен. Роден сум во овој тим, татко ми и Коби Брајант освоија титули кога се родив, а сега носам опрема на Лејкерс. Останав без зборови“, изјави младиот О'Нил.

Минатата сезона одигра 14 натпревари со просек од 2,9 поени, 2,1 скокови и 9,2 минути.

Шариф изгледа самоуверено.

„Го нема зборот 'притисок' во мојот речник. Притисокот прави дијаманти, но мислам дека татко ми и јас имаме сосема поинаква приказна. Поминав низ работи што тој не ги поминал, тој беше првиот избор на драфтот, а јас морав да поминам многу за да дојдам овде“, додаде младиот О'Нил.

Синот на Пипен потпиша двегодишен договор со Лејкерс и може да игра за НБА тимот, но и за тимот кој се натпреварува во Г лигата. 21-годишниот кошаркар не беше избран на драфтот по настапот за Универзитетот Вандербилт каде имаше просек од 20,3 поени и 4,5 асистенции по натпревар. И покрај добрата статистика, помладиот Скоти не беше избран поради неговата висина, а скаутите се сомневаат во неговата атлетска способност.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Кошарка

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Леброн сѐ уште размислува за понудата од речиси 100 милиони долари за нов договор

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе