Лекар обвинет дека усмртил 25 пациенти

Вашингтон, 6 јуни 2019 (МИА) – Лекарот Вилијам Хусел, кој работел на интензивна нега во болница во Колумбос, во американската сојузна држава Охајо, обвинет е дека усмртил 25 пациенти, така што им давал прекумерни дози аналгетици.

Тоа е еден од најголемите случаи на масовно убиство во американскиот здравствен систем, поради што на Хасел му е одредена кауција од еден милион долари.

Хасел доби отказ од болницата „Моунт Кармел“ и одземена му е лекарската лиценца во декември минатата година, кога се појавија обвинувањата против него, а потоа интерна контрола утврди дека во последните пет години на пациентите им препишувал потенцијално смртоносни дози аналгетици.

Некои од пациентите починале бидејќи биле тешко болни, но лекарската комисија заклучи дека кај некои со соодветна терапија би можело да им се поправи здравствената состојба.

реклама

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Читај повеќе

Во Дубровник соборен е рекорд за температурата на морето

Читај повеќе

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Читај повеќе

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај Мавровка поради неисправност

Читај повеќе
  • play_arrow

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Читај повеќе