Лекар предупредува на промена на кожата што може да укажува на рак

Дерматологот Скот Валтер ги предупреди луѓето да бидат свесни за необичен симптом кој може да биде знак за сериозна болест.

Објасни дека брзиот раст на бели, тенки влакна на места каде што вообичаено не растат влакна, може да биде симптом на ретка состојба на кожата наречена стекната хипертрихоза (hypertrichosis lanuginosa или HLA).

„Овие влакна изгледаат како влакна што им растат на бебињата по раѓање, како пердуви. Но, кај возрасните, таквите влакна се знак на нарушување", објасни д-р Валтер.

Тој истакнува дека влакната најчесто се појавуваат на ушите, образите и носот и се поврзуваат со рак на белите дробови, дојката, матката, дебелото црево, гастроинтестиналниот систем, уринарниот тракт и јајниците.

„Лудо е што овој симптом може да се појави дури две и пол години пред дијагнозата на ракот. Ретко е и не сакам да ве плашам, но мислам дека е секако интересен начинот на кој кожата ни кажува дека нешто се случува внатре“, додаде докторот.

@denverskindoc Baby hair aka Lanugo as an adult? #whatsonmyskin #lanugo #lanugohair #medicine #acquiredhypertrichosislanuginosa #paraneoplastic #interesting #todayilearned #babyhair ♬ original sound - Dr. Scott Walter | Derm

Според Информативниот центар за генетика и ретки болести, помалку од илјада Американци имаат HLA. Симптомите вклучуваат воспаление на јазикот, отечени испакнатини на јазикот, изменето чувство за вкус, дијареа и губење на тежината.

Во еден пријавен случај, 68-годишна жена пријавила дека имала чувство дека јајникот ѝ гори. Имала и лануго влакна по целото лице. Пред да оди на радиотерапија ѝ бил дијагностициран HLA и ректален карцином.

Лекарите забележале дека влакната може да престанат да растат доколку се лекува основниот рак.

реклама

Здравје

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Read more

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Read more

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Read more

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе