Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Ако најдете грутка во градата, сосема е јасно дека треба што поскоро да посетите лекар. Но, грутките не се единствениот знак што може да укаже на рак на дојка.

Но, има и голем број необични симптоми кои може да укажуваат на рак.

Лекарите специјализирани за рак на главата и вратот, гинекологија, рак на дојка, рак на крвта, рак на белите дробови, рак на кожата и други малигни заболувања наведоа неколку необични симптоми кои може да укажуваат на рак.

1. Долготрајно чешање

Некои форми на рак, како што е лимфомот, може да предизвикаат силно и долготрајно чешање кај луѓето. Лимфомите се карциноми кои влијаат на лимфниот систем (дел од вашиот имунолошки систем).

„Чешањето е толку неспецифичен симптом што луѓето често одат од интернисти до дерматолози за помош“, изјави за Health д-р Крег Московиц, д-р, началник за онкологија на Универзитетот во Мајами Силвестер за сеопфатен центар за рак.

Ако сте биле на дерматолог или барате второ мислење, а никој навистина не може да сфати зошто се чешате, можно е дијагнозата на малигнитет да стои зад тоа, вели Московиц.

2. Болка во увото

Што значи ако едното уво постојано ве боли, но нема знаци на инфекција? Можно е проблемот воопшто да не е во увото. Тоа може да биде оталгија, болка која се манифестира во пределот на увото и која се движи од нервите на главата или вратот до увото.

Многу состојби можат да предизвикаат овој тип на непријатност во увото. Една од нив е рак на усната шуплина.

„Раниот рак на задниот дел на јазикот или крајниците може да има прилично суптилни симптоми“, вели д-р Брус Дејвидсон, професор и шеф на отоларингологија-хирургија на главата и вратот во Медицинскиот центар на Универзитетот Џорџтаун во Вашингтон.

Дејвидсон наведува дека некој може да доживее болка во увото што се јавува без други симптоми и може да трае со недели или месеци пред да се открие оралниот рак. Тоа, исто така, може да биде знак за рак на устата во подоцнежна фаза што „почнува да се меша со нервите“, истакнува д-р Дејвидсон.

3. Вагинално крварење

Точкастите или неправилните менструации може да бидат резултат на хормонална нерамнотежа, а може да укажуваат и на полипи. Но, понекогаш невообичаеното вагинално крварење може да биде знак за рак на ендометриум.

Стивен Рубин, началник за гинеколошка онкологија во Центарот за рак Фокс Чејс во Филаделфија, истакнува дека секое абнормално крварење треба веднаш да се провери, особено по менопаузата бидејќи крварењето по менопаузата не е нормално, или пред менопаузата, особено кај луѓето кои се изложени на зголемен ризик од рак, како оние со прекумерна тежина.

Рубин додава дека повеќето случаи на овој рак се откриваат во првата фаза на болеста, поради што во голема мера се излечиви.

4. Спуштен очен капак

Спуштениот горен очен капак може да биде знак на стареење, повреда или болест, како што е мозочен удар. Но, тоа може да биде и знак за т.н Панкоаст тумор на белите дробови. Тоа е рак на белите дробови кој започнува во белите дробови и се шири до блиските органи (ребра и пршлени).

Повеќето видови на рак на белите дробови се предизвикани од пушењето. Изложеноста на други агенси кои предизвикуваат рак, како што е азбестот, исто така може да го зголеми ризикот од развој на рак на белите дробови.

За разлика од другите видови на рак на белите дробови, кашлицата не е ран симптом на т.н Панкоаст тумор. Еден од првите знаци може да биде силна болка во рамото. Некои луѓе развиваат Хорнеров синдром, кој е тријада од симптоми кои вклучуваат свенат очен капак, згрчена зеница и престанок на потење на истата страна од лицето.

5. Анемија

Крвта во столицата (ако не е предизвикана од хемороиди) е класичен знак за рак на дебелото црево, трет најчесто дијагностициран рак во САД. Луѓето кои страдаат од анемија може да бидат многу уморни, што може да предизвика вртоглавица или несвестица. Анемијата понекогаш може да биде еден од првите симптоми на рак на дебелото црево, а тоа е затоа што колоректалниот карцином може да предизвика крварење во дигестивниот тракт.

Московиц објаснува дека ректалното крварење понекогаш не е лесно да се открие бидејќи тоа е обично микроскопско крварење. Со текот на времето, загубата на крв може да доведе до низок број на црвени крвни зрнца.

6. Надуеност

Повремените болки во стомакот или надуеноста се честа поплака која не е специфична за ракот. Може да имате проблеми со гастроинтестиналниот тракт, како што е синдром на нервозно дебело црево. Меѓутоа, во ретки случаи, надуеноста и непријатноста во карлицата може да бидат знаци на рак на јајниците.

7. Уринарни проблеми

Уринарните симптоми се вообичаени со инфекции на уринарниот тракт, хиперактивен мочен меур или дијабетес тип 2. Тие можат да се појават и со рак на мочниот меур, кој е шести најчест рак дијагностициран во САД.

Што се однесува до крвта во урината, таа може да сигнализира непријатна инфекција на уринарниот тракт која стигнала до мочниот меур, а може да биде и знак за камења во бубрезите. Во ретки случаи, крв во урината може да биде симптом на рак на мочниот меур или бубрезите.

Ракот на бубрегот е еден од 10-те најчести видови на рак во САД и почесто се јавува кај мажите отколку кај жените. Просечната возраст на луѓето кога ќе им се дијагностицира е 64 години. Ракот на бубрегот е многу редок кај луѓе помлади од 45 години.

Кога да се јавите на лекар?

Имајте на ум дека не секој нов симптом што го доживувате е знак за рак. Но, сепак, треба да внимавате на вашето тело и промените на и во телото и на појавата на какви било симптоми.

Споделете ги сите промени што ќе ги забележите со вашиот лекар. Ќе обрнат внимание и на медицинската историја и ќе направат серија тестови за да откријат што е тоа. Колку побрзо се консултирате со лекар, толку побрзо ќе добиете соодветен третман.

Исто така, не прескокнувајте ги редовните прегледи. Некои видови на рак може да се откријат рано, пред да се прошират на други органи, што го олеснува лекувањето. Затоа, секој нов или непознат симптом - од оток на вратот, болка во увото или кожни рани - бара посета на лекар. Без разлика дали тоа е симптом на рак или не, колку побрзо се постави дијагнозата, толку побрзо вие и вашиот давател на здравствена заштита можете да преземете соодветни мерки.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Здравје

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more
 

Магазин

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе