ПРОДОЛЖУВА СУДЕЊЕТО ЗА СМРТТА НА АФРОАМЕРИКАНЕЦОТ

Лекарите докажуваат дека Џорџ Флојд не се предозирал

На судењето за убиството на Џорџ Флојд, лекарите се обидоа со анатомски дијаграми да докажат дека тој починал поради притисокот на вратот од коленото на полицаецот Дерек Шовен, а не поради предозирање со фентанил.

Д-р Мартин Тобин од единицата за интензивна нега во болницата во Чикаго, пред поротата рече дека Флојд починал „од недостиг на кислород“ предизвикан од притисокот врз вратот и грбот.

Снимката од последните моменти од животот на Флојд минатиот мај предизвика глобални протести против расната нееднаквост и полициската бруталност.

Поротниците, следејќи ги упатствата на Тобин, си ги допираа вратовите, слушајќи лекции по анатомија од лекарот.

Секое „здраво лице“ би го изгубило животот во такви услови, рече Тобин, согласувајќи се со заклучоците на локалниот медицински експерт дека смртта на Флојд е резултат на полициската бруталност.

Извештајот на судскиот вештак покажа дека имало фентанил во крвта на Флојд, но на ниво детектирано во примероците земени од луѓе приведени за возење под дејство на наркотици.

Форензичкиот патолог Вилијам Смок пред поротата рече дека Флојд починал од „позициска асфиксија“ поради притисокот, „односно затоа што немал повеќе кислород во телото“.

На видеото од апсењето на Флојд се гледа како Дерек Шовен го држи притиснат Флојд со колено повеќе од девет минути додека 46-годишниот Афроамериканец повторува дека не може да дише.

Шовен не е прогласен за виновен за убиство.

Remote video URL

Сите тројца лекари повикани од обвинителите посочија на различни моменти од видеото што ја поткопува одбраната на Шовен.

Тобин им укажа на членовите на поротата да ги следат вдишувањата на Флојд на снимката, нагласувајќи дека нивниот број не се намалува додека не се онесвести.

Предозирање со фентанил, пак, се карактеризира со брзо дишење, рече лекарот.

Сведочењето на лекар повикано од Ерик Нелсон, адвокатот на Шовен, се очекува следната недела.

Remote video URL
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Свет

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Read more

САД се заканува: Ќе ѝ одговориме на Русија за секоја агресивна постапка

Read more

Фармацевтските здруженија се против укинувањето на патентите за вакцините

Read more

Moderna: Трета доза од вакцината штити од бразилскиот и јужноафриканскиот сој

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе