Лекарите предупредуваат на опасна техника за зголемување на пенисот

Техниката за зголемување на пенисот наречена jelqing станува сè попопуларна, а лекарите ги предупредуваат мажите за нејзината опасност.

Имено, овој тренд подразбира влечење и истегнување на пенисот при делумна ерекција. Некои тврдат дека на овој начин може да се зголеми пенисот и да се продолжи ерекцијата. Но, ова е далеку од вистината бидејќи не постојат студии кои ја докажуваат оваа теорија.

Докторката Сара Џарвис изјави дека мажите можe да добијат Пејрониева болест поради оваа техника. Тоа е фиброзно згуснување кое го собира и деформира пенисот, искривувајќи го за време на ерекцијата.

„Обично е видливо само кога пенисот е во ерекција, но сепак може да биде проблематичен бидејќи може да предизвика болна ерекција и да го отежне сексот“, додава таа.

Докторот Џастин Дубин изјави за Psychology Today дека во 2023 година има зголемување на бројот на пациенти со оваа болест. Напомена и дека овој тренд го следат претежно млади мажи.

„Имав мажи кои доаѓаа во мојата канцеларија со модринки, болки и оштетени пениси. Не сум видел да го скршиле пенисот додека ја практикуваат оваа вежба. Сепак, овој ‘трик’ на кој мажите прибегнуваат може да го зголеми ризикот од развој на Пејронова болест во иднина, која може да им ги намали пенисите“, рече тој.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Љубов и секс

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Кога им се здосадува од секс на мажите, а кога на жените?

Read more

Пет фрази што ги кажуваат мажите кои безусловно ја сакаат својата жена

Read more

Колку често треба да се има секс за човек да остане здрав?

Read more
 

Магазин

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе