Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Изминатата зима беше тешка за респираторните вируси, доминирана од пораст на РСВ, грип и COVID-19. Само што ситуацијата се смируваше, се појави помалку познат вирус кој предизвикува многу од истите симптоми - инфекција на долниот дел на белите дробови, кашлица, течење на носот, болки во грлото и треска.

CNN објави дека случаите на човечки метапневмовирус, или ХМПВ, се зголемени оваа пролет, според системите за надзор на респираторниот вирус на американскиот Центар за контрола и превенција на болести. Тој ги наполни болничките единици за интензивна нега со мали деца и постари лица кои се најподложни на овие инфекции.

На својот пик во средината на март, скоро 11% од тестираните примероци биле позитивни на ХМПВ, бројка што е околу 36% повисока од просечниот сезонски пик пред пандемијата од 7% позитивност на тестовите.

Сепак, повеќето луѓе кои го добиле веројатно не ни знаеле дека го имаат. Болните луѓе обично не се тестираат за тоа надвор од болницата или собата за итни случаи. За разлика од ковид и грип, не постои вакцина за ХМПВ или антивирусни лекови за лекување. Наместо тоа, лекарите се грижат за сериозно болните лица со тоа што се грижат за нивните симптоми.

Потценета закана

Истражувањата покажуваат дека ХМПВ предизвикува исто толку проблеми во САД секоја година како грипот и тесно поврзаниот вирус, РСВ. Една студија на примероци од пациенти собрани во текот на 25 години покажа дека е втора најчеста причина за респираторни инфекции кај децата, по РСВ.

Студијата во Њујорк, спроведена во текот на четири зими, покажа дека е исто толку чест како РСВ и грипот кај хоспитализираните постари лица. Како и тие инфекции, ХМПВ може да доведе до интензивна нега и фатални случаи на пневмонија кај постарите лица.

Човечкиот метапневмовирус беше откриен од холандски истражувачи во 2001 година. Тие имале 28 примероци од деца во Холандија со необјаснети респираторни инфекции. Некои деца биле многу болни и имале потреба од механичка вентилација, но не биле позитивни на тестовите за познатите патогени.

Истражувачите ги одгледувале примероците во различни типови на клетки од мајмуни, кокошки и кучиња, а потоа ги погледнале културите под електронски микроскоп. Виделе нешто што се чини дека е структурно поврзано со семејството paramyxoviridae, група вируси за кои е познато дека предизвикуваат респираторни заболувања кај луѓето како што се мали сипаници, заушки и респираторен синцицијален вирус, односно РСВ.

Внимателниот преглед на гените на вирусот открил близок роднина: птичјиот метапневмовирус, кој ги инфицира птиците. Новиот вирус го добил името човечки метапневмовирус. Научниците веруваат дека веројатно во одреден момент скокнал од птици на луѓе и од таму еволуирал.

Кога истражувачите тестирале примероци од крв од 72 пациента кои биле складирани од 1958 година, сите покажале докази за изложеност на мистериозниот вирус, што укажува дека неоткриен циркулирал кај луѓето, барем во претходниот половина век.

Тагови
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Read more

Вести

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more
 

Гик

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе