Леклер со пол-позиција во Австрија

Ф1
/ 29.06.2019 / 17:44

Шпилберг, 29 јуни 2019 (МИА) – Шарл Леклер и Ferrari ги освоија квалификациите за пол-позиција пред Големата награда на Австрија со феноменално темпо и нов рекорд на патеката „Ред бул ринг“.

Луис Хамилтон и Mercedes останаа втори со скоро три десетини зад себе, додека трет остана Макс Верстапен во домашната трка на „биковите“.

За Ferrari, сепак, чувствата повторно се измешани, бидејќи Себастијан Фетел имаше проблеми со болидот и не успеа да излезе на патеката во завршната фаза од квалификациите.

Четврто место освои Валтери Ботас со Mercedes, следен од Кевин Магнусен и Хас, што е исклучително постигнување за тимот од САД.

Аплаузи си освои и Ландо Норис со Мекларен, кој заврши шести, по што следеа двата автомобила на Alfa Romeo.

Пјер Гасли со Red Bull се жалеше на проблеми со моќноста на болидот и остана само деветти. Десетти утре ќе тргне Себастијан Фетел.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Ф1

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Read more

Фетел по првиот тест: Патеката „Муџело“ заслужува да биде во Ф1

Read more

Еклстоун не очекува Ферари да го третира Фетел чесно до нивното разделување

Read more

Формула 1 може да ја напушти традиционалната постапка за старт на трките

Read more

Спорт

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе