Лековита и вкусна: Кој (не) треба да јаде коприва?

Копривата е исклучително лековито растение кое има бројни придобивки за нашето здравје, поради што уште од древни времиња се користи во традиционалната медицина.

Старите Египќани ја користеле копривата за лекување на артритис и болки во долниот дел на грбот, додека Римјаните ја користеле за загревање.

Богат е со витамини, минерали, полифеноли и други корисни материи кои позитивно влијаат на целокупното здравје.

Лековити својства на копривата

Копривата е богата со хранливи материи како што се витамините А, Ц, К, како и витамини од Б комплексот. Содржи и минерали како железо, калциум, магнезиум и калиум.

Токму поради изобилството на витамини и минерали, копривата е билка број еден за зајакнување на имунитетот, подобрување на крвната слика, здравјето на коските и зголемување на енергијата.

Копривата е позната и по своето антивоспалително дејство, што ја прави корисна за артритис и други воспалителни состојби, а се покажала како исклучително ефикасна во борбата против алергиите.

Исто така, помага во детоксикација на телото, го поддржува здравјето на црниот дроб и ја подобрува функцијата на бубрезите.

Дали копривата ја разредува крвта?

Постои верување дека копривата влијае на густината на крвта поради високата содржина на витамин К, кој игра клучна улога во процесот на коагулација.

Некои студии покажаа дека копривата може да влијае на згрутчувањето на крвта, во зависност од дозата и начинот на употреба.

Консултација со лекар е неопходна доколку планирате да консумирате коприва, особено ако веќе користите антикоагуланси или имате проблеми со густината на крвта.

Копривата во исхраната

Копривата може да се користи и како состојка во храната, а ќе обезбеди исклучителна хранлива вредност на јадењата.

Младите листови од коприва се јадат и можат да се користат во супи, салати, омлети, пити, леб и други јадења.

Тие се богати со витамини и минерали, што ги прави одличен додаток на здравата исхрана.

Подготовката на коприви за јадење бара одредена грижа, бидејќи листовите имаат влакна што пецкаат што можат да предизвикаат иритација на кожата. Најдобро е да користите ракавици за да ја подготвите.

Remote video URL

Бланширањето е наједноставниот начин на подготовка, едноставно потопете ги листовите во врела вода неколку минути, а потоа исплакнете со ладна вода. По бланширањето, копривите се спремни за употреба во разни јадења.

Погрижете се кратко да го избланширате за да не ги изгуби хранливите состојки. Ако ја изгуби препознатливата, зелена боја, веќе нема да има толкав ефект.

Копривите се варат многу кратко, обично околу 2 минути во зовриена вода.

Remote video URL
Како да препознаете алергија на коприва?

Доколку планирате да консумирате коприва, мора да знаете дека кај некои луѓе може да предизвикаат алергии, поради што се советува постепено да се внесува во исхраната.

Алергија на коприва може да се манифестира како осип, чешање, црвенило или отекување на кожата по контакт со растението.

Алергијата при вдишување може да предизвика кивање, течење на носот или иритација на очите. Доколку ги забележите овие симптоми, престанете да користите коприва и консултирајте се со лекар за совет.

Тагови
реклама

Здравје

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Read more

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Read more

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Read more

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе