Лековитите тајни на медитеранскиот смил

Моќта на ова растение е огромна и е многу занемарена затоа што многумина не ни знаат колку е благодет за нашето здравје.

Медитеранскиот смил е популарно познат како растение на бесмртноста, има жолта боја и интересен изглед, а во еден негов цвет, освен мирисна нота, можете да најдете одличен извор на блескав тен, па и добро расположение.

Смилот има многу видови, а кај нас расте медитеранскиот смил, односно Helichrysum italicum. Го викаат уште и приморски смил и италијански смил. Најмногу вирее на песокливи планински ливади, особено покрај бреговите. Има жолти цветови чиј мирис знае да наликува на кари, иако нема допирни точки со тој зачин.

Експертите тврдат дека жените наместо да трошат многу пари на козметика, треба да се насочат кон средство за подмладување бидејќи тоа ќе биде повеќе ефективно отколку хемиски третман.

Својата уникатност ја должи на специјалните состојки, антиоксидантите, кои го регенерираат молекуларното оштетување на кожата. Покрај тоа, содржи флаваноиди, есенцијално масло, танини и многу други елементи кои се од витално значење за сјајот на тенот.

Се смета за тајната на убавината на жените од Медитеранот бидејќи секојдневно го користат и со него ја негуваат својата сјајна кожа.

Меѓутоа, кога станува збор за нега на кожата, маслото од смил го спречува нејзиното сушење со тоа што ѝ дава влажност и ја прави помека и посјајна. Доколку имате проблем со лузни од акни, препорачливо е да ја третирате кожата со овој препарат бидејќи после некое време ќе ги намали трагите од оштетување на кожата.

За оние со зрела кожа, важна информација е дека смилот го ревитализира колагенот и ѝ дава на кожата доволно сврзни влакна кои се губат за време на стареењето.

Тагови
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе