Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Лендерот InSight на американската вселенска агенција НАСА видел и подобри денови – „умира од студ“ на ниските температури на Црвената Планета.

Роботскиот лендер вреден 800 милиони долари слета на локацијата Elysium Planitia во 2018 година и детектираше над 500 земјотреси на Марс за време на неговиот живот. Благодарение на него, започнаа подетални истражувања за јадрото на оваа планета, а тој исто така проследи повеќе од 10.000 песочни бури на Марс.

Сепак, неговата мисија би можело да заврши поради суровото и студено време на Марс. Лендерот InSight моментално е во режим на хибернација бидејќи инженерите на НАСА се обидуваат да го продолжат неговиот животен век.

Локацијата на која се наоѓа лендерот не е изложена на силни налети на ветер во кои „ужива“ роверот Perseverance. Овие ветрови ја отстрануваат прашината од соларните панели на роботите на НАСА, така што без ветрови, прашината се акумулира и создава дебел слој што ја блокира сончевата светлина. Токму тоа се случи со InSight, па практично е невозможно лендерот да апсосрбира светлина за создавање нова енергија.

Во февруари, панелите на InSight собраа само 27 проценти од вкупниот енергетски капацитет. Инженерите намерно „му наредија“ на лендерот да влезе во режим на хибернација, што значи исклучување на разни инструменти секој ден. Сепак, наскоро ќе мора да ги исклучи сите функции кои не се неопходни за опстанок.

Сепак, има надеж затоа што прекинувањето на научните операции заштедува енергија за да може леталото да ги загрева своите системи и да ги преживее „смртоносно студените ноќи“ на Марс за време на кои температурата паѓа на минус 90 степени.

НАСА соопшти дека количината на енергија во наредните месеци ќе зависи од времето. Во моментов, периодот на хибернација е на половина пат, InSight засега е стабилен, но постои ризик од фатална загуба на енергија. Ако му завршат батериите, тоа дефинитивно ќе биде неговиот крај.

НАСА се надева дека ќе може да го оживее, особено ако не е  „заспан“ или „мртов“ подолг временски период.

Инженерите планираат да продолжат со операциите на лендерот кога Марс ќе биде поблизу до Сонцето во јули годинава. Доколку ја преживее страшната зима на Марс, лендерот може да продолжи да ги следи земјотресите и да го проучува времето и во 2022 година.

Дополнителна опасност во оваа ситуација е можноста од ненадејна песочна бура во следните четири до пет месеци, при што би се насобрало уште повеќе прашина на соларните панели. За среќа, овој период не е сезона на бури.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Вести

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more

Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

Read more

Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе