Лепињи од компир полнети со печурки и кашкавал

Од пире од компир може да се направат убави и вкусни домашни лепињи, а овој рецепт се прави за помалку од половина час.

Нема ништо подобро од тоа кога ќе послужите домашни лепињи за појадок или вечера. Овој пат ви предлагаме нешто малку поинакво и поедноставно, но исто толку вкусно. Станува збор за лепињи направени од пире од компири и наполнети со печурки и кашкавал. Никогаш не сте пробале нешто подобро, а за подготовка ќе ви треба околу половина час.

Потребни состојки:

За тестото:

 • 1 голем компир
 • 80 гр скроб од компир
 • 3 прстофати сол
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица несолен путер од собна температура

За полнењето:

 • 130 гр печурки
 • 20 гр несолен путер
 • 1 чешне лук
 • 1 мал кромид
 • 3 лажици пармезан
 • 100 мл млеко
 • 1 лажица брашно
 • кашкавал
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во тава растопете го путерот, па пропржете го ситно исечканиот кромид, а кон крајот додадете толчен лук. Потоа додадете ги исечканите печурки и кога малку ќе се испржат прелијте со пармезан и млеко. Промешајте, па додадете брашно и кога смесата малку ќе згусне, посолете и побиберете. Промешајте уште еднаш и тргнете го од шпоретот.

Сварете и испасирајте ги компирите. Потоа додадете сол, шеќер, путер и скроб и сè добро измешајте. Земете малку смеса од компири, разредете ја во раце, па прелијте со фил од печурки и сечкан или рендан кашкавал (може да користите и сирење доколку така ви е повкусно). Обликувајте топка и притиснете малку со раце за да стане како плескавица. Пржате од двете страни во тава на малку загреано масло.

Remote video URL
Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Рецепти

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more

Брз и вкусен рецепт за аспарагус со лук и лимон

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
 • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
 • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе