L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Не е тајна дека Новак Ѓоковиќ не е најомилениот тенисер на љубителите на „белиот спорт“.

Навивачите го исвиркуваат, новинарите го напаѓаат, а да не спомнуваме како реагираа светските медиуми на корона скандалот во Задар. И самиот Ноле повеќе пати призна дека таквиот непријателски тон не му се допаѓа, но дека навикнал на тоа низ годините и научил да се храни од негативната енергија насочена кон него.

Денеска француски L'Equipe отиде чекор подалеку и објави текст со наслов „Нема љубов за Ѓоковиќ“, во кој новинарката Кристел Бонет жестоко го напаѓа српскиот тенисер, дури и на личен план.

„Зошто сакаме некого? Или да ја скратиме приказната, зошто сакаме еден спортист повеќе од друг? Се изнервиравте кога слушнавте дека Новак Ѓоковиќ го освои Австралија Опен. Типот го освои девет пати, има 18 Грен слема, скоро колку Рафа Надал и е прв 310 недели, исто како Роџер Федерер.

Ти немаш освоено Грен слем и најверојатно ја немаш поминато ни Candy Crush. Ноле можеше да игра против панголин кој не знае да кива во лакт и ти пак немаше да се двоумиш дали да не навиваш за него. Има повеќе хипотези за ова, можеби станува збор за неговиот арогантен став, но ако сте биле обожавател на Иван Лендл, тогаш веројатно тоа не е причината. Можеби е бидејќи стигна по тандемот Федерер-Надал, што не остави многу љубов за него. Или можеби тоа е поради неговата преголема желба да биде сакан, како што рече секогаш љубезниот Ник Киргиос: ‘Толку многу сака да биде сакан, што не можам да го поднесам“, напиша Бонет, отворено сомневајќи се дека Ѓоковиќ симулирал повреда за време на Австралија Опен.

„Вистината е дека ништо не му помага. Без разлика дали го скрши ракетот или е внимателен со собирачите на топки, во најлош случај тоа ве нервира, во најлош случај ве нервира, а во најдобар не ве интересира. Во Австралија, тој тврдеше дека играл со искинат абдоминален мускул од 2,5 сантиметри. Дури и суперхерои би страдале во таква состојба. Запомнете, тој го освои Австралија Опен со серви од 200 км/ч наводно со Маријанска бразда во стомакот. Тој те нервира. Не затоа што направил повеќе од тебе, туку бидејќи едноставно те нервира“, заклучува Бонет.

Оригиналниот текст на Бонет може да го прочитате ТУКА.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Тенис

Циципас го освои првиот Мастерс во кариерата

Read more

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Read more

Британецот Еванс го елиминираше Ѓоковиќ во Монте Карло

Read more

Серена Вилијамс ќе снима нов документарец за нејзиниот живот

Read more
 

Спорт

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе

Артета: Навивачите ја испратија најсилната порака која фудбалот ја видел

Читај повеќе

Чеферин: Веројатноста Реал Мадрид да биде исфрлен од ЛШ е мала

Читај повеќе

Перес: Ако сметате дека Суперлигата е мртва, не сте во право

Читај повеќе

Пандев влезе во елитата - постигна 100 гола во Серија А

Читај повеќе