L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

L'Equipe објави детали за договорот на Меси со ПСЖ во денешното печатено издание.

Најголемиот француски спортски дневник ја носи приказната на првите две страници со досега необјавени детали поврзани со сензационалното пристигнување на Меси во Париз летово. Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња потпиша договор до 2023 година со опција за продолжување на уште една година, и тешко е да се поверува дека Аргентинецот нема да го искористи.

L'Equipe пишува дека Меси има годишна плата од 30 милиони евра, но нето. Данокот на доход за фудбалерите, кои припаѓаат на највисоката класа на приход, изнесува 45 проценти плус уште четири проценти од дополнителниот данок за екстремно високите плати. Ова значи дека Меси ќе го чини ПСЖ нешто помалку од 60 милиони евра годишно кога станува збор за платата, а има и бонус за „лојалност“ што на Меси ќе му донесе дополнителни десет милиони евра нето во 2023 и 2024 година. Во превод, доколку го продолжи договорот и остане во Париз до крајот, Аргентинецот ќе заработи 110 милиони евра.

Сепак, ова не ги вклучува можните бонуси за освојување на купот, шампионатот и/или Лигата на шампиони. На играчите на ПСЖ им е гарантиран бонус од нешто помалку од еден милион евра за освојување на ЛШ, што е главната цел на катарските сопственици.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Данела Арсовска изби во водство пред Петре Шилегов во трката за градоначалник на Скопје

Read more

Фудбал

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Read more

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Read more

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе