Лесен и брз летен ручек: Тестенини со брокула и лимон

Вистински летен ручек што се подготвува за 15 минути.

Состојки:

(за 4 порции)

- 500 гр тестенини по желба

- 2 лажици маслиново масло

- 1 лажица путер

- 500 гр брокула, ситно исечкана

- 2 чешниња лук, ситно исецкани

- сок од еден лимон

- 120 мл кисела павлака за готвење

- 45 грама рендан пармезан

- сол, бибер

- 3 лажици сецкан свеж босилек

Подготовка:

Ставете ги тестенините во врела солена вода и варете додека не станат „ал денте“.

Додека тестенините се варат, загрејте ги маслиновото масло и путерот во голема тава на средна топлина.

Додадете ја брокулата и пржете додека не испушти мирис, околу пет минути, потоа лукот и сокот од лимон и пржете додека состојките не испуштат мирис, околу една минута.

Додадете го кремот и оставете да зоврие. Потоа додадете пармезан.

Процедете ги тестенините и додајте ги во сосот, добро измешајте за да се соедини сѐ убаво.

Зачинете со сол и бибер и украсете со босилек.

Добар апетит!

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Read more

Идеја за десерт: Мафини со сливи и цимет

Read more

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Read more

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе