Лесен и брз ручек: Тестенини со брокула и лимон

Навистина лесен ручек што се подготвува за 15 минути.

Состојки:

(за 4 порции)

- 500 гр тестенини по желба

- 2 лажици маслиново масло

- 1 лажица путер

- 500 гр брокула, ситно исечкана

- 2 чешниња лук, ситно исецкани

- сок од еден лимон

- 120 мл кисела павлака за готвење

- 45 грама рендан пармезан

- сол, бибер

- 3 лажици сецкан свеж босилек

Подготовка:

Ставете ги тестенините во врела солена вода и варете додека не станат „ал денте“.

Додека тестенините се варат, загрејте ги маслиновото масло и путерот во голема тава на средна топлина.

Додадете ја брокулата и пржете додека не испушти мирис, околу пет минути, потоа лукот и сокот од лимон и пржете додека состојките не испуштат мирис, околу една минута.

Додадете го кремот и оставете да зоврие. Потоа додадете пармезан.

Процедете ги тестенините и додајте ги во сосот, добро измешајте за да се соедини сѐ убаво.

Зачинете со сол и бибер и украсете со босилек.

Добар апетит!

реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Рецепти

Појадок од микробранова за оние кои секогаш брзаат наутро

Read more

Совети за почетници: Како да зготвите риба?

Read more

Рецепт на денот: Зачинети компири печени во рерна

Read more

Рецепт за совршен појадок: Овесна каша со лешници и цимет

Read more
 

Магазин

Како да изберете квалитетни јагоди?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен совет ќе спречи оставање траги од шминка на вашата облека

Читај повеќе

Каде грешат паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот?

Читај повеќе

Низ Виена вози трамвај стар дури 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути јога тренинг за флексибилност и сила

Читај повеќе

Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Читај повеќе

Кикиритки: Поевтини од бадеми и ореви, а исто корисни

Читај повеќе
  • play_arrow

Древна шума откриена на дното на огромна дупка во Кина

Читај повеќе

Јаткастите плодови и сувото овошје може да го спречат создавањето маснотии на стомакот

Читај повеќе