Лесен рецепт за неодолива штрудла со мак

Овој рецепт за штрудла со мак не се подготвува тешко, а добиениот резултат е многу вкусен.

Потребни состојки:
- пола килограм брашно
- 250 милилитри млеко
- 30 грама квасец
- 1 јајце плус една жолчка
- 50 грама шеќер
- 50 грама путер
(за филот)
- пола килограм мак
- 200 грама шеќер
- чаша и пол млеко
- едно јајце (за премачкување)

Подготовка:
Загрејте го млекото да биде млако, па во него измешајте квасец и шеќер, а потоа додајте брашно, млеко, јајце плус жолчка и растопен путер. Сето тоа убаво измешајте го, смесата оставете ја да отстои околу дваесетина минути и потоа поделете ја на три дела.

Измешајте ги макот и шеќерот, постепено додавајте им чаша и пол врело млеко и мешајте.

Растегнете го тестото, премачкајте со филот и превиткајте во ролат. Премачкајте со изматено јајце, потоа печете во загреана рерна на 200 степени додека штрудлата не добие златна боја.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Read more

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Read more

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Read more

Магазин

  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе