Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Многу сопственици на куќи веднаш прибегнуваат кон користење стапици за глувци или ангажирање на служба за контрола на штетници за да се ослободат од нив, но постојат начини да ги задржите подалеку, пренесува House Digest.

Иако е добро познато дека глувците претпочитаат темнина, одреден трик за осветлување може да направи чуда за да ги одбие и да ги спречи да влезат во вашиот подрум или поткровје. Поставувањето црвено LED светло на места за кои се сомневате дека често го посетуваат глувци ќе помогне да ги држите подалеку без да мора да ги убиете.

До одреден степен, глувците можат да видат бранови должини на блиска инфрацрвена светлина, но се чини дека нивниот вид е ограничен. Црвената светлина може да го наруши циклусот на спиење на глувците и да ја намали веројатноста да сакаат да спијат во осветлени места.

Црвеното светло ќе направи глувците да се чувствуваат несигурно и нелагодно, а како резултат на тоа, тие ќе се држат настрана од областа и ќе бараат посоодветно место за одмор. Купете црвено LED светло и ставете го во подрумот или поткровјето и ќе се ослободите од глувците.

Глувците бегаат од сина и зелена боја

Црвените светла најдобро ги одбиваат глувците. Други бои, како сина и зелена, исто така можат да бидат ефективни. Студијата PLOS Biology покажа дека сината и зелената светлина ги зголемуваат нивоата на хормонот на стрес кортикостерон кај глувците.

Покрај користењето на црвено, сино и зелено осветлување, постојат и други начини да се одвратат глувците со помош на осветлување. Иако ултравиолетовата светлина е невидлива за луѓето, глувците се многу чувствителни на неа. Одржувањето на постојана УВ светлина во подрумот или таванот може да ги дезориентира и избрка.

Сјајно осветлена област не е пожелна за глувците затоа што изгледа како да е ден и ќе направи да се чувствуваат ранливи. Исто така, размислете за користење на трепкачки стробоскоп, бидејќи овие уреди можат да ги исплашат глувците, барем за некое време.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Read more

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Read more

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе