Лесна за подготовка: Сува маринада за најсочен ручек

Ви претставуваме рецепт за вкусна сува маринада која лесно се подготвува.

Знаеме дека подготовката на месо без соодветна маринада не е најдобро решение. Маринадата е најдобриот начин да се добие вкусно месо. Понекогаш подготовката на маринадата е долг процес, но дали сте слушнале за сува маринада?

Тоа е мешавина од зачини, а се подготвува брзо и лесно. Најдобро е, како и при подготовката на класична маринада, месото да остане некое време во смесата.

Предноста на сувата маринада е што не треба да се расипе, можете однапред да ја подготвите, да ја ставите во тегла и да ја користите по потреба.

Потребни состојки:
  • ½ чаша кафеав шеќер
  • ¼ чаша мелена црвена пипер
  • 1 лажица бибер
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица чили во прав
  • 1 лажица лук во прав
  • 1 лажица црвен кромид во прав
  • 1 лажичка каенска пипер
  • 1 лажичка ким

Добро измешајте ги сите состојки, а потоа втријте ја смесата во месото и оставете да отстои најмалку 30 минути.

Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Рецепти

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Read more

Пoјадок за шампиони: Зошто треба да јадете две јајца наутро?

Read more

Рецепт на денот: Крем супа од зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе