Лесно и брзо: Солена штрудла со моцарела и шунка

Солена штрудла со шунка и моцарела идеална за појадок или вечера.

Потребни состојки:

-2 шолји млеко

-1 лажица шеќер

-5 лажици брашно

-половина шолја масло

-1 пакување сув квасец

-1 лажица сол

Фил за полнење:

-500 г шунка исечена на парчиња

-300 моцарела

-малку оригано

Дополнително за штрудлата:

-1 жолчка за премачкување

-сусам за посипување

Начин на подготовка:

Во загреано млеко ставете го квасецот и лажичка шеќер да нарасне. Кога квасецот ќе порасне додадете масло, сол и брашно и замесете тесто.

Оставете тестото малку да одмори, а потоа поделете го на три топки. Од секоја исукајте кора, наполнете ја со шунка и рендана моцарела, ставете и малку оригано. Тестото замотајте го како штрудла, премачкајте со жолчка и посипете сусам.

Ставете ги штрудлите да се печат на 200 степени, додека не поруменат.

Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Рецепти

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Read more

Пoјадок за шампиони: Зошто треба да јадете две јајца наутро?

Read more

Рецепт на денот: Крем супа од зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе