Лет на Emirates удрил во јато фламинга, усмртил околу 40

Мумбај, главниот град на Махарастра во Западна Индија, е познат по тоа што има голема популација на розовите птици.

Труповите на околу 36 фламинга беа пронајдени во Мумбај, финансискиот главен град на Индија, во понеделникот вечерта. Според Times of India, птиците биле погодени усмртени од летот EK 508 на авиокомпанијата Emirates неколку моменти пред да слета авионот тип Boeing 777-31H(ER).

Мртвите птици се пронајдени во населбата Гаткопар во Мумбај, блиску до аеродромот. Авионот исто така бил оштетен за време на судирот и неговиот повратен лет за Дубаи е откажан, покажа веб-страницата за следење Flightradar24.

Околните жители првично откриле скршени парчиња крила, клунови и канџи расфрлани на голема површина, по што ги предупредиле шумските власти. Локалните власти започнаа операција за пребарување за да откријат дали во несреќата загинале уште фламинга.

Според Д. Сталин, локален екологист, цитиран од Hindustan Times, новите далноводи изградени во областа ги „дезориентирале“ птиците, што ја предизвикало несреќата.

Паван Шарма, основач на Здружението за заштита на дивиот свет (RAWW), рече дека труповите се испратени на обдукција за да се утврди „точната причина за нивната смрт“, според NDTV. RAWW е локална невладина организација која се обидува да ги реши конфликтите меѓу луѓето и дивиот свет и да промовира зачувување на дивиот свет во урбаните средини.

Фламинга се наоѓаат на неколку локации низ Индија, особено во текот на зимската сезона. Во Мумбај, голем број птици живеат во калливите подрачја Севри, мочуриштен регион. Засолништето „Thane Creek Flamingo“ на периферијата на градот и „Bhigwan“ на околу 100 километри од градот Пуна, се други места во државата Махараштра каде што овие егзотични птици се наоѓаат во изобилство.

Индија има најголема популација на помали фламинга надвор од Африка, главно во солените пустини на западната држава Гуџарат.

реклама

Свет

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе