Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Иако астероидот Диморфос не претставува закана за Земјата, целта на овој експеримент е да покаже дека опасните небесни тела може да се пренасочат доколку вселенско летало намерно се забие во нив.

Вселенско летало на НАСА намерно ќе удри во мал астероид како дел од тест за планетарна одбрана што еден ден би можел да ја спаси Земјата.

Иако астероидот Диморфос не претставува закана за Земјата, целта на овој експеримент е да покаже дека опасните небесни тела може да се пренасочат доколку вселенско летало намерно се забие во нив.

Леталото, познато како Double Asteroid Redirect Test (DART), се очекува да удри во астероидот со дијаметар од 179 метри на 27 септември.

Диморфос е дел од бинарен астероиден систем и орбитира околу Дидимос, за што му се потребни 11 часа и 56 минути.

Астрономите се надеваат дека DART ќе ја скрати планетарната орбита за 10 минути.

URL

НАСА посочува дека астероидот не е закана за Земјата, но дека ова е можност да се тестира отклонувањето на астероидот - техника на кинетичко влијание - и да се провери дали тоа е изводлив начин да се заштити нашата планета ако астероид кој би можел да се удри со Земјата биде откриен во иднина.

Во моментот има околу 27.000 астероиди во орбитата блиску до Земјата.

DART лансиран во ноември 2021 година со ракета Falcon на SpaceX од воздухопловната база Ванденберг во Калифорнија.

Во моментот на судирот, астероидите ќе бидат на околу 11 милиони километри од Земјата. Пред да удри во Диморфос, DART ќе ја зголеми брзината на 24.140 километри на час.

Судирот ќе го сними малиот сателит LICIACube на италијанската вселенска агенција.

Со големина на актовка и тежок само 14 килограми, сателитот полета со DART длабоко во вселената пред неодамна да се одвои.

Европската вселенска агенција (ESA) смета дека оваа мисија е од историско значење бидејќи Диморфос ќе биде првиот објект во Сончевиот Систем на кој неговата орбита е мерливо изменета од луѓето.

ESA ќе го лансира својот вселенски брод Hera во 2024 година на двегодишно патување до системот на астероиди за да собере информации за влијанието на судирот.

Тагови
реклама

Титовиот стан на Менхетн се продаде за 50 милиони долари, колку ѝ следува на Македонија?

Read more

Дилета Леота падна среде емисија, видеото стана хит

Read more

Кои се ризиците и предностите на постапката за обрежување на пенисот?

Read more

Како Македонија да ги потроши милионите од продажбата на станот на Тито?

Read more

Вести

Електричниот авион Alice го изведе првиот пробен лет

Read more

Новоформираните езера на Алјаска испуштаат многу опасен гас, научниците се загрижени

Read more

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Read more

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Read more
 

Гик

TikTok за три месеци отстранил 113 милиони клипови

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува првата Razer Android конзола

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричниот авион Alice го изведе првиот пробен лет

Читај повеќе

Новиот Xiaomi многу потсетува на iPhone 14 Pro поради еден важен детаљ

Читај повеќе
  • play_arrow

Новоформираните езера на Алјаска испуштаат многу опасен гас, научниците се загрижени

Читај повеќе

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Читај повеќе

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Читај повеќе

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Читај повеќе
  • play_arrow

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Читај повеќе