Летен колач со сливи

Превртениот колач со сливи и капини е совршен десерт за летните денови.

Состојки:

45 гр. путер на собна температура

70 гр. шеќер

180 гр. капини

300 гр. сливи без семки, исечени на кришки

За тесто:

115 гр. путер на собна температура

200 гр. шеќер

Две јајца

1 лажичка екстракт од ванила

200 гр. брашно

Две кесички прашок за пециво

Цимет

Сладолед од ванила

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Подгответе округлеста тава со пречник од триесет центриметри и намачкајте со путер. Сипете 70 гр. шеќер, па наредете ги капините и сливите рамномерно во тавата.

Со миксерот изматете го путерот и остатокот од шеќер додека да добиете пенлива смеса, потоа додавајте ги јајца едно по едно и миксирајте додека да се соединат. Потоа додајте екстракт од ванила.

Брашното, циметот и прашокот за пециво промешајте ги во друга чинија, па сипувајте ги пополека во смесата за јајца, миксирајќи цело време за да добиете еднаква текстура.

Смесата сипете ја во тава преку овошјето, па печете околу 60 минути. Оставете го колачот да се излади. Послужете со сладолед.

реклама

Рецепти

Рецепт за совршен колач со сливи

Read more

Предлог за брз ручек: Ослиќ во лут сос од домати

Read more

Четири лесни рецепти за торта со јаболка

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со сусам и соја сос

Read more

Магазин

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе