Летна крем салата со компири

Овој рецепт за крем салата со компири е вистинско освежување во летните денови.

Потребни состојки:

-3 чаши варен компир исечен на коцки

-половина чаша сварен грашок

-половина чаша морков исечен на ленти

-јаболко исечено на коцки

-сол, бибер

-сок од лимон

-125 г мајонез или кисела павлака, по избор

Подготовка:

Морковот и грашокот сварете ги во солена вода, но да не бидат премногу меки.  Извадете ја водата и додека се топли измешајте ги со претходно сварениот компир, јаболкото и мајонезот, односно павлаката.

Салатата зачинете ја со сок од лимон, сол и бибер и иставете малку да отстои пред да послужите за јадење.

Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Read more

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Read more

Идеја за десерт: Медени интегрални бисквити

Read more

Идеално летно освежување: Џин тоник со лубеница

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе