Летна лимонада со лубеница и краставица

Освежителната и вкусна летна лимонада е напиток кој одлично ќе ве разлади, но и ќе му обезбеди на телото доволно витамин Ц.

Лимонадата не мора да биде само лимон. Додадете некое друго овошје или зеленчук и направете совршено и здраво освежување.

Потребни состојки:

  • 2 лимона
  • 300 гр лубеница
  • 1 краставица
  • 5 гр нане
  • 1 лажичка црвена пипер
  • 4 лажички сируп од агава
  • 1 литар вода

Подготовка:

Краставицата исечкајте ја на кришки, а лубеницата на коцки. Исцедете го лимонот и измешајте го со сирупот од агава. Во блендер додадете ги сокот од лимон, овошјата и зеленчукот, листовите од нане и вода. На крај послужете со многу мраз.

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Читај повеќе

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе