Летно освежување: Салата со пилешко, спанаќ и тестенини

Лесен оброк кој ќе ве освежи во текот на летните денови.

Потребни состојки:

-250 г тестенини по избор

-400 г пилешко бело месо

-2 дланки млад спанаќ

-2 свежи пиперки

-5 шери домати

-10 маслинки без семки

-50 г горгонзола

-маслиново масло

-сенф

-оцет

-сув зачин по желба

Начин на подготовка:

Маринирајте го пилешкото месо во маслиново масло и омилените зачини. Нека постои половина час, па пржете го месото на грил тава.

Пилешкото немојте веднаш да го сечете, оставете го 15 минути на страна за сите сокови од месото останат внатре додека не  се олади.

Сварете ги тестенините во зовриена вода во која сте додале сол. По варењето исцедете ги, па ставете ги во подлабок сад. Додадете млад спанаќ, исечени пиперка и шери домати, маслинките цели и без семки, горгонзола сирењето и пилешкото месо. Посипете со свеж магдонос.

Подгответе го преливот од маслиново масло, сенф, оцет и омилените зачини. Прелијте над салатата и добро измешајте.

Ставете ја салатата во фрижидер најмалку еден час пред да ја послужите.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Рецепти

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Read more

Рецепт на денот: Мисиркино во сос од лимон и лук

Read more

Идеја за десерт: Колач со боровинки и рибизли

Read more

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе