Левандовски е најдобар фудбалер за 2021 според ФИФА

Филип Здравески
/ 17.01.2022 / 20:25

На вечерашната церемонија ФИФА ги прогласи најдобрите, а главната награда за најдобар играч на годината замина кај полскиот голгетер Роберт Левандовски.

Главната награда беше оставена за на крајот, а до тој миг ФИФА ги додели наградите во останатите категории.

Најдобар голман:
Едуар Менди - Челси / Сенегал

Најдобар тренер:
Томас Тухел - Челси / Германија

Најдобар гол:
Ерик Ламела - Тотенхем (против Арсенал, Премиер лига)

URL

Најдобар тим:
Интересно, ФИФА одбра тим во кој има дури четворица напаѓачи поставувајќи ги во необична формација 3-3-4.

Џанлуиџи Донарума - Милан/ПСЖ / Италија

Рубен Диаш - Манчестер Сити / Португалија
Леонардо Бонучи - Јувентус / Италија
Дејвид Алаба - Реал Мадрид / Австрија

Н'Голо Канте - Челси / Франција
Жоржињо - Челси / Италија
Кевин Де Брујне - Манчестер Сити / Белгија

Лионел Меси - Барселона/ПСЖ / Аргентина
Роберт Левандовски - Баерн / Полска
Ерлинг Браут Холанд - Борусија / Норвешка
Кристијано Роналдо - Јувентус/Манчестер Јунајтед / Португалија

Најдобар фудбалер за 2021 година:

Роберт Левандовски

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Фудбал

По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Read more

Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Read more

Бајрами останува на клупата на Македонија ЃП до 2024

Read more

Кој ќе биде жртвеното јагне на Барселона за да дојде Левандовски?

Read more
 

Спорт

Македонските одбојкари поразени во пет сета на гостувањето во Романија

Читај повеќе

По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Читај повеќе

Клоп пред финалето во Лигата на шампиони: Ќе играме и за Украина

Читај повеќе

Томиќ го предизвика Кирјос на тениски дуел за 1 милион долари, Кирјос одби

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски ММА борач нокаутира двајца ривали потешки 226 килограми од него

Читај повеќе

Бајрами останува на клупата на Македонија ЃП до 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисерка фрли рекет во публика и расплака дете, светот шокиран од потегот на Ролан Гарос

Читај повеќе

Кој ќе биде жртвеното јагне на Барселона за да дојде Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голден Стејт се пласираa во финалето, на Далас не му помогна ни одличниот Дончиќ

Читај повеќе