УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Левандовски го надмина Раул и стана трет најдобар стрелец во ЛШ

Полјакот сега е трет најдобар стрелец во историјата на Лигата на шампиони откако со вчерашниот гол го надмина легендарниот напаѓач на Реал Мадрид.

Само 9 минути му беа потребни на Роберт Левандовски за да постигне гол против Лацио синоќа во Рим. По едно лошо додавање кон голманот Пепе Реина, Левандовски ја украде топката, го заобиколи шпанскиот голман и ја затресе мрежата.

Тоа беше гол број 72 за Полјакот во Лигата на шампионите со што се проби на третото место на вечната листа оставајќи го зад себе Раул Гонсалес со 71 гол.

Левандовски тие 72 гола ги има постигнато на 95 натпревари со што има високот просек од 0,76 голови по натпревар. Од тие, 17 ги постигнал во дресот на Борусија од Дортмунд, додека 55 за Баерн.

Според просекот, ненадминлив е Алфредо Ди Стефано кој на 58 натпревари има 49 голови и просек од 0,84. Тој до ваков рекорд стигна играјќи за Реал Мадрид во периодот 1955-1964.

На вечната листа убедливо прв е Кристијано Роналдо со 134 голови, а втор е Лео Меси со 119.

Топ 10 надобри стрелци во ЛШ (голови/натпревари/просек):

 1. Кристијано Роналдо 134 / 175 / 0,77
 2. Лионел Меси 119 / 148 / 0,80
 3. Роберт Левандовски 72 / 95 / 0,76
 4. Раул Гонсалес 71 / 142 / 0,50
 5. Карим Бензема 69 / 125 / 0,55
 6. Руд ван Нистелрој 56 / 73 / 0,77
 7. Тјери Анри 50 / 112 / 0,45
 8. Алфредо Ди Стефано 49 / 58 / 0,84
 9. Андриј Шевченко 48 / 100 / 0,48
 10. Златан Ибрахимовиќ 48 / 120 / 0,40
реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
 • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
 • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
 • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе