Левандовски ја освои наградата за Играч на годината

Полскиот голгетер за прв пат во својата кариера се закити наградата за најдобар играч на Стариот континент.

32-годишниот Роберт Левандовски собра убедливо најмногу бодови во гласањето и и ги остави зад себе Кевин Де Брујне и клупскиот колега Мануел Нојер, кои му беа најсериозни конкуренти.

Прв пат по сезоната 2009/10 во изборот во топ три ги немаше ниту Роналдо ниту Меси. Во првите 10, пак, доминираа играчите на шампионот Баерн со дури 5 претставници.

 1. Роберт Левандовски (Баерн) – 477
 2. Кевин Де Брујне (Манчестер Сити) – 90
 3. Мануел Нојер (Баерн) – 66
 4. Лионел Меси (Барселона) – 53
 5. Нејмар (ПСЖ) – 53
 6. Томас Милер (Баерн) – 41
 7. Килјан Мбапе (ПСЖ) – 39
 8. Тијаго Алкантара (Баерн) – 27
 9. Јошуа Кимих (Баерн) – 26
 10. Кристијано Роналдо (Јувентус) – 25

Во останатите награди доминираше Баерн, а само во една категорија победи играч од друг клуб. Најдобар голман е Мануел Нојер (Баерн), најдобар дефанзивец е Јошуа Кимих (Баерн), најдобар играч од средината е Кевин Де Брујне (Манчестер Сити), а најдобар напаѓач е, нормално, Левандовски (Баерн). Наградата за најдобар тренер замина кај Ханси Флик (Баерн).

реклама

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Read more

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Министерот Спасовски позитивен на COVID-19

Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Read more

Фудбал

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Read more

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Read more

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Read more

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
 • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
 • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе