Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Полскиот фудбалер Роберт Левандовски не доби Златна топка, Лео Меси по седми пат во кариерата ја освои наградата. По доделувањето, Левандовски, кој заврши на второто место, објави соопштение во кое им се заблагодари на сите важни луѓе во неговиот живот.

Иако многумина очекуваа дека Левандовски ќе ја добие Златната топка, сепак по седми, историски пат таа заврши во рацете на Лео Меси. Левандовски доби награда за најдобар напаѓач во светот, а преку Instagram испрати порака и му честита на Меси.

„За почеток, сакам да му честитам на Лео Меси за освојувањето на Златната топка. Сакам да му се заблагодарам на секој новинар кој гласаше за мене и кој смета дека моите достигнувања во 2021 беа важни. Ја освоив наградата за најдобар напаѓач на годината и ниту еден играч не може да освои индивидуална награда без силен тим и лојални поддржувачи зад себе“, порача Левандовски.

Напаѓачот на Баерн нагласи дека за сè е најважно семејството и дека од таму црпи сила и инспирација.

„Сакам да му се заблагодарам на мојот Баерн поради можностите да успеам да ги исполнам моите соништа. Им благодарам на сите соиграчи од репрезентацијата на Полска и од Баерн. Исто така, им благодарам и на навивачите кои ме поддржуваа секој ден и тоа многу ми помогна, и што е најважно, големо благодарам за моето семејство. Ти благодарам, мамо, ти благодарам Ана - ти си љубовта на мојот живот и мојот најдобар пријател. Благодарност и до мојата сестра Милена и на сите пријатели и менаџери за континуираната поддршка, фондација на моите успеси. Ви благодарам“, порача Левандовски.

Лео Месо, по добивањето на наградата, изјави дека Левандовски ја заслужи Златната топка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Robert Lewandowski (@_rl9)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Robert Lewandowski (@_rl9)

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе