Левица бара тестирањата за ковид да бидат целосно државни и бесплатни

Откако излезе статистиката за милионските суми кои граѓаните ги оставиле во приватните лаборатории тестирајќи се за COVID-19, политичката партија Левица побара од државата да преземе нешто за да се сопрат трошоците на граѓаните кои иако плаќаат здарвствебно осигурување, во случајов не ја добиваат соодветната услуга.

„Обичниот човек постојано осиромашува, додека приватните здравствени установи водени од домашната бизнис - елита, непрекинато профитираат. Од новиот владин состав решение или стратегиска визија нема ниту во најава. Фрапантен е фактот дека од почетокот на пандемијата спроведени се 1.665.043 тестирања, од кои 2/3 или 1.205.902 ковид тестови граѓаните ги платиле на приватно“, стои во соопштението на парламентарната партија.

Тие го потенцираат проблемот со немањето термини за тестирање на државните клиники, по што граѓаните се приморани на дополнителни трошоци по приватните медицински установи.

„Еден од начините преку кои државата ги принудува граѓаните да плаќаат тестови во приватните лаборатории е тоа што матичните лекари не можат да закажат термини за тест во државна лабораторија, а кога ќе најдат слободен термин, тогаш тоа е најчесто во друг град кој е далеку од местото на живеење на пациентот. Дури и кога матичниот ќе успее да закаже тестирање, истото може да се чека по неколку дена, што ако се земе предвид ургентноста и спецификата на проблемот, ова за пациентот може да биде фатално“.

Левица побара државата целосно да го преземе процесот на тестирање додека трае пандемијата за да се прекине финансискиот товар на граѓаните.

„Заради ова, по примерот на бројни земји, Левица бара државата целосно да го преземе под своја надлежност процесот на тестирање од приватните клиники (барем во време на пандемијата). Инсистираме спроведувањето на тестовите да биде обезбедено од буџетски средства, кое ќе овозможи достапно и бесплатно тестирање за сите граѓани, со што ќе помогне за остварување на уставно загарантираното неприкосновено право на живот и право на здравствена заштита на граѓаните“.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Македонија

Од утре затворен за сообраќај регионалниот пат Велес-Градско

Read more

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Read more

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Read more

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Read more
 

Вести

Условна казна затвор за Алабаковски за потпалување на културниот центар „Иван Михајлов“

Читај повеќе

Бугарско МНР: Исвиркувањето на химната на Бугарија во Скопје е во спротивност со европските принципи

Читај повеќе

Први резултати од референдумот во Украина: Над 96% се за приклучување кон Русија

Читај повеќе

Од утре затворен за сообраќај регионалниот пат Велес-Градско

Читај повеќе

Емисиите на CO₂ од нови возила во ЕУ се намалени за 12%

Читај повеќе

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Читај повеќе

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе