Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Негрижата на институциите може да ја доведе во прашање безбедноста на користење на езерото „Младост“, предупредува политичката партија Левица.

Од тука го начнаа прашањето дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа и дали му се заканува негово уништување.

Советниците на Левицата од Велес денес го посетија езерото „Младост“, кое повеќе од две недели е прекриено со непозната материја, чиј состав сè уште не е утврден.

„Бараме од надлежните институции, Центарот за јавно здравје, Републичкиот инспекторат за животна средина, Општината Велес, Институтот за јавно здравје, да ја информираат јавноста која е причината за ваквата состојба на езерото ‘Младост’; да потврдат дали водата во езерото е безбедна за користење, како и да преземат мерки со кои би се подобриле квалитетот и изгледот на водата во езерото“, повика партијата.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Македонија

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Read more

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Read more

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе