Левица: Македонските бранители ќе добијат олеснувања од обврските кон матичната општина

Советничката група на Левица при Советот на Општина Ѓорче Петров пред повеќе од 1 месец поднесе иницијатива со која се опфатени семејствата на македонските бранители кои учествуваа во воениот конфликт од 2001 година, соопштија од оваа партија.

Со усвојување на овој предлог, како што појаснуваат, македонските бранители и нивните потесни семејства ќе бидат ослободени од давачки спрема основните училишта и градинките на територија на Општина Ѓорче Петров.

„Семејните трауми и заслугите на нашите бранители се преголеми за да се манипулира со нивните заслужени права за кои чекаа повеќе од 20 години.

Очекуваме основните училиште и градинките веднаш да постапат по ваквиот предлог на Левица, усвоен од Советот на Општина Ѓорче Петров“, е нагласено во соопштението на Левица.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Македонија

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Read more

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Read more

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Read more

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе