Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

„Во конфликтот од 2001 инициран од терористите од денешната ДУИ раселени биле над 70.000 граѓани, голем број од тие семејства сè уште не добиле трајно сместување или било каква посериозна помош од страна на државата, што е спротивно дури и од Охридскиот рамковен договор. Имено, во Анекс Ц точка 3.1 во Рамковниот договор стои дека 'Сите страни ќе работат да обезбедат враќање на бегалците кои се граѓани или имаат законски престој во Македонија и на раселените лица, во нивните домови, во што е можно покус временски период', a повеќе од две децении по потпишувањето на овој договор, сакајќи да коалицираат со поранешните УЧКи и да останат на власт за да цицаат државни пари, ниту СДС ниту ДПМНЕ немаат мрднато ниту со прст за овие лица“. Овие пораки ги испраќаат од политичката партија Левица преку писмено соопштение до медиумите.

„За да се дознае што и дали државата има нешто напраено за овие луѓе, координаторот на секторот Кристијан Димков испрати барање за информација од јавен карактер до Министерството за политички систем и односи помеѓу заедниците, чија една од малкуте надлежности е доследно спроведување на Охридскиот рамковен договор На ова барање, законски мора да има повратен одговор, но, очекувано, од министерството молчат. Поради тоа ќе биде поднесена жалба до Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер.

Затоа, јавно го прашуваме Артан Груби, како министер за политички систем и односи меѓу заедниците, што и дали воопшто нешто има направено во однос на овој дел од Охридскиот рамковен договор и јавно ги прашуваме сервилните 'македонски' политички партии ВМРО и СДС, зошто го немаат потегнато ова прашање и дали им е сеедно тоа што Македонците се граѓани од втор ред во сопствената држава“, се додава во реакцијата на Левица.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Македонија

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Read more

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Read more

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Read more

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе