Левица: Власта и опозицијата сложно го одбија предлогот за намалување на патните трошоци

Од Левица известуваат дека предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за пратениците, поднесени уште во април месец од страна на Политичката Партија Левица, пратениците одбија да го стават на дневен ред.

„Измените, предложени од нашите пратеници Димитар Апасиев и Борислав Крмов, предвидуваат намалување на патните трошоци за пратениците во Собранието. Левица предложи промена во членот 31, каде наместо досегашните 20% од продажната цена на еден литар гориво, пратениците да добиваат надоместок до максимум 5%, со што надоместокот практично се сведува на вредност од автобуски билет“, наведуваат од партијата.

„На поднесеното барање за оваа точка да биде ставена на дневен ред, од присутните 108 пратеници на вчерашната седница, само 19 пратеници гласаа ЗА“, известуваат од Левица.

„Намалувањето на патните трошоци се тема сензитивна за јавноста, а граѓаните уште од поодамна го имаат ова барање. Патем, ова прашање е ветување кое речиси го има во програмите на сите политички парти, но, во пракса, никој досега од нив не се заложил за ова, особено не владејачките СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Засега Левица е единствена политичка партија која се залага за ова барање и има поднесено предлог измени за истото. Дополнително, пратениците од Левица се обидоа оваа идеја да ја застапат преку личен пример и се единствените пратеници во Собранието кои се откажаа од патните трошоци“, стои во соопштението од партијата.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Македонија

Утре истекува рокот ДИК да ги добие потврдените листи на кандидати за градоначалници и советници

Read more

Дневен ковид-биланс: 557 новозаразени и 28 починати

Read more

Мицкоски: Oдговорност за опожарената болница и за изгубените човечки животи мора да има

Read more

„НаTочак“: Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ престанете да ја уништувате велосипедската патека на бул. Партизански одреди!

Read more
 

Вести

Утре истекува рокот ДИК да ги добие потврдените листи на кандидати за градоначалници и советници

Читај повеќе

Живи статуи на „Статуафест“ денес и утре во центарот на Скопје

Читај повеќе

Moderna: Заштитата од ковид со тек на време се намалува, потребна е трета доза

Читај повеќе

Пет држави кои му се враќаат на животот како пред пандемијата

Читај повеќе

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов гаф на Бајден: Го заборави името на премиерот на Австралија

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 557 новозаразени и 28 починати

Читај повеќе

Гутереш апелира да се спречи климатската катастрофа

Читај повеќе

Брисел воведува ковид-сертификат за собири и кафулиња

Читај повеќе