„Лежечки полицајци“ или повисоки казни за брзо возење?

Британски политичар тврди дека најдоброто решение за спречување на брзото возење е спроведување на построги и поскапи казни.

Ова е идејата на Филип Дезмонд, британски политичар и член на кабинетот на Министерството за транспорт.

Тој би ги отстранил „лежечките полицајци“ и забавувачи на сообраќајот од улицата затоа што верува дека тие се контрапродуктивни и претставуваат ризик по здравјето и безбедноста на возачите и оние што живеат во близина.

Секој автомобил мора да забави пред нив, а потоа да забрзува зад нив, троши повеќе гориво и испушта повеќе штетни гасови опасни по здравјето на луѓето.

„Воведени се за контрола на брзината, тоа е сосема за пофалба, но му штетат на човековото здравје“, вели Дезмонд.

„Лежечките полицајци“ и другите мерки за „смирување“ на сообраќајот се ставаат на патиштата за да се намали брзината и често може да се најдат пред училиштата за да се заштитат децата.

Дезмонд од округот Корнвол изјави дека сака да се фокусира на поврзаноста и квалитетот на животот и истакна дека сака здрави улици.

Што мислите Вие? Дали со повисоки казни ќе се реши брзото возење во градски средини?

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Авто новости

Дали паѓа во вода последниот аргумент против електричните автомобили?

Read more

Renault го претстави ограничениот модел Clio Lutecia

Read more

Како да препознаете дали на бензиската пумпа ви точат штетно гориво од „последните резерви“?

Read more

Пијан возач заспа возејќи Tesla, автомобилот му го спаси животот

Read more
 

Автомобили

Дали паѓа во вода последниот аргумент против електричните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мистеријата е откриена: Пристигна Aprilia Tuareg 660

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави ограничениот модел Clio Lutecia

Читај повеќе

Како да препознаете дали на бензиската пумпа ви точат штетно гориво од „последните резерви“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијан возач заспа возејќи Tesla, автомобилот му го спаси животот

Читај повеќе

Насмеј се, ќе те сликаат за казна од 240 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS3 Sedan постави нов рекорд на патеката во Нирбургринг

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските мајстори со нов подвиг: Направија дизел мотор да работи на бензин

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите камера за во автомобил од стар смартфон?

Читај повеќе