Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

LinkedIn, платформа која служи за барање работа, призна дека се украдени лични податоци од профили на повеќе од 500 милиони корисници.

Кражбата ја откри веб-сајтот CyberNews во чиј извештај пишува дека се украдени лични податоци на корисници, како што се име, презиме, пол, број на телефон, и се продаваат на dark web.

URL

„Преземаме мерки за да ги заштитиме личните податоци на нашата компанија“, известуваат од LinkedIn.

LinkedIn е основан во 2002 година, има повеќе од 740 милиони корисници во повеќе од 200 милиони држави.

Некои од корисниците изразија загриженост и напишаа дека сега е вистинското време да ги избришат профилите.

URL
Тагови
реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Вести

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Read more

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Read more

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more
 

Гик

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе