Лидерите на Г-7 со порака: Време е за акција

Објавена е интересна фотографија со лидерите на САД, Германија, Франција, Велика Британија, Канада, Јапонија и Италија, со претставник на ЕУ на тркалезната маса, направена на Г-7 самитот во Париз. покрај пораката е напишано: „Време е за акција“.

Доналд Трамп, Емануел Макрон, Ангела Меркел, Шинзо Абе, Џастин Трудо, Борис Џонсон и Доналд Туск се собраа за да разговараат за најважните светски теми. Средбата доаѓа во време кога глобалната економија е нестабилна, војните на Блискиот Исток не стивнуваат, а амазонската прашума е во пламен.

Трамп претходно изрази негодување поради состанокот и наиде на реакција на групата Г-7. Во разговорите со соработниците во текот на изминатите денови тој испитуваше зошто мора да присуствува на самитот оваа година, сметајќи дека тоа е особено непродуктивно трошење на времето, пишува CNN.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

It’s time to take action! #G7Biarritz

A post shared by G7 France (@g7) on

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Свет

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Read more

Криза за гориво во корона-криза, не може да се транспортираат мртвите

Read more

Вести

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Читај повеќе

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Читај повеќе

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Читај повеќе

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Читај повеќе

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Читај повеќе

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Читај повеќе