Свет

Лидерите на Г-7 со порака: Време е за акција

25. август 2019 - 18:07 | Б.С.Б.

Објавена е интересна фотографија со лидерите на САД, Германија, Франција, Велика Британија, Канада, Јапонија и Италија, со претставник на ЕУ на тркалезната маса, направена на Г-7 самитот во Париз. покрај пораката е напишано: „Време е за акција“.

Доналд Трамп, Емануел Макрон, Ангела Меркел, Шинзо Абе, Џастин Трудо, Борис Џонсон и Доналд Туск се собраа за да разговараат за најважните светски теми. Средбата доаѓа во време кога глобалната економија е нестабилна, војните на Блискиот Исток не стивнуваат, а амазонската прашума е во пламен.

Трамп претходно изрази негодување поради состанокот и наиде на реакција на групата Г-7. Во разговорите со соработниците во текот на изминатите денови тој испитуваше зошто мора да присуствува на самитот оваа година, сметајќи дека тоа е особено непродуктивно трошење на времето, пишува CNN.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

It’s time to take action! #G7Biarritz

A post shared by G7 France (@g7) on

Коментирај